Gerçek başarının tek delili karne değildir

Karnelerin, çocukların derslerdeki başarıları ve davranışlarıyla alakalı bilgiler içeren bir doküman olarak, pek çok aile tarafından ehemmiyetli görüldüğünü dile getiren Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, “Ebeveynler çocukları için bir takım beklentiler içine girerken, çocuklar da yaz tatillerinin stressiz geçmesini istiyor. Ailelerinin beklentilerini karşılamak isteyen, karne hasebiyle mevzu yaşamak istemeyen çocuklar, karne sendromu yaşayarak kendilerini baskı altında hissedebiliyor” diye konuştu.

Karnenin, çocuğun psikolojik vaziyeti dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, konuyla alakalı anne babaları bilgilendirdi.
Dr. Yavuz şunları söyledi; “Zayıf karneye verilen tepkiler çocukların psikolojisinde belirleyici oluyor. Anne ve babaların zayıf bir karne rağmende göstereceği tavırlar, çocuğun hem eğitim yaşantısını hem de psikolojisini tesiri altına alır. Talebelerin başarısız olduğu dersler karşısında ailenin vereceği tepkilerden korkması ve psikolojik olarak etkilenmesi olan karne sendromu, çocukların bu dönemde şaşkınlık, korku ve kaygı hasebiyle depresif davranışlar sergilemesiyle sonuçlanabilir. Yoğun kaygı yaşayan çocuklar, aileden ve okuldan uzaklaşabilir. Zayıf bir karnenin sorumluğu yalnızca öğrenciye yüklenmemelidir, zira çocuğun okuldaki başarısı aileden aldığı eğitime de paraleldir.

EN SIK YAPILAN HATALARDAN BİRİ: YAZ TATİLİ CEZALARI

Çocuklarının yine kötü karne almasına mani olmak isteyen pek çok anne baba, çocukları için sıkı bir ders programı hazırlayıp, çocuklarını yoğun programlı kurslara göndererek karne meselenini çözebileceklerini düşünüyor. Hâlbuki bu durum, çocuğun kendisini yoğun baskı altında hissederek, derslerden daha çok soğumasına ve başarısız olmasına neden olabiliyor. Dr. Mehmet Yavuz, anne babalara konuyla alakalı bir takım önerilerde bulunuyor: “Kötü karne hasebiyle çocukları ders kampına almak, tatile götürmemek gibi yöntemlerle cezalandırmak; çocuğu derslerden daha çok soğutabileceği gibi, motivasyonunun kırılmasına da neden olabilir. Anne babalar çocuğun üzerinde baskı oluşturacak cezalar uygulamak yerine, kötü karnenin nedenlerini araştırmalı ve çocuğun psikolojisi ile alakalı gözlem yapmalıdır. Gerekirse uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.”

KARNEDEKİ BAŞARISIZLIKLAR ÖNEMSENMELİ

Karnede zayıf derslerin olmasının, ders başarısının dışında psikolojik kökenli pek çok neden olabilir. Ailede yaşanan sorunlar, çocuğun kendine ait bir çalışma odasının olmaması, arkadaş çevresi, öğretmen öğrenci ilişkisi, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü ve çöküntü gibi meseleler kötü karnenin nedenleri arasında yer alabilir.

Öğrencinin gelişim sürecinde olması, ders başarısını düşürürken algılarının başka istikametlere kaymasına sebep olabilir. Zira öğrenci, bu süreçte kendini tanımaya ve biyolojik olarak benimsemeye çalışır. Çevresi ile iletişim halinde olduğu için derslere olan alakası de azalmış olabilir. Aileler bu dönemde karnedeki zayıf notların nedenlerini öğrenmeye odaklanmalı, aşırı reaksiyon vermekten kaçınmalıdır.

KARNE SENDROMUNA KARŞI ALINMASI GEREKEN BAŞLICA ÖNLEMLER

İlk olarak karnedeki başarısızlığının nedenleri üzerine düşünülmelidir. Bu konuda, okuldaki kılavuz öğretmenle veyahut bir uzmanla çeşitli metotlar geliştirerek öğrencinin muvaffakiyet düzeyini artırmaya odaklanılmalıdır.

Aileler çocukları karşısında iyi bir dinleyici olmalıdır. Aileler çocuklarına kendi başlarına fert olduklarını hissettirmeli ve yaşadığı problemleri küçümsememelidir.

Çocukların karnesi başka çocuklarınkiyle kıyaslanmamalıdır. Bu vaziyet çocuğu rencide ederek, aileden ve okuldan uzaklaşmasına yol açar.

Baskıcı davranışlar sergilenmemelidir. Böylelikle çocuğun derslerindeki başarının daha da düşmesi, depresyona girmesi engellenebilir.

Çocukların yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olunmalıdır ve çocuklar bu kabiliyetleri doğrultusunda yönlendirilmelidir.

Çocuklar eleştirilirken yapıcı olmaya çalışılmalı, kötü olan dersler için de motive edici aktiviteler geliştirilmelidir.
Çocukların başarısızlığını yüzüne vurmak yerine, ailenin ona inandığı gösterilmeli ve çocuk başarılı olacağına ikna edilmelidir.
İyi bir karne getiren talebeyi ödüllendirirken abartıdan uzak durulmalıdır. Çocuğun büyük hediyeler için değil, geleceği için çalışmasını sağlanmalıdır. Ayrı olarak hediyelerin, okul başarısına katkı sağlayacak objeler arasından seçilmesine de özen gösterilmelidir. 

Bir önceki yazımız olan Mülteci öğrencilerin çifte karne sevinci başlıklı makalemizde haber, haberler ve mülteci öğrencileri hakkında bilgiler verilmektedir.