Karne armağanı alırken dikkat edin

Atmaca, “Güzel bir karne karşılığında yüzme okuluna göndermek; sosyal ve sportif faaliyetlerin içine sokmak çocuğa, anlık değil daimi bir mutluluk yaşatacaktır” dedi. 

Bir öğretim yılını daha geride bırakan takriben 18 milyon öğrenci bugün karnelerini aldı. Yaz tatilinin başlamasıyla da velileri, karne armağanı alma telaşı başladı.
FÜ Tıp Fakültesi Dekanı Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Murad Atmaca, velilerin öğrencilere karne armağanı alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği ile alakalı İHA’ya açıklamalarda bulundu.

“YÜZME KURSUNA GÖNDERİN, TATİLE GÖTÜRÜN”

Karne armağanı alınırken çocuğun yaşı ile armağan arasında uçurum olduğuna vurgu yapan Atmaca, velilerin armağan alırken yaş unsuruna dikkat etmesi gerektiğini kaydetti. Manevi ödüllerin çocuklar üzerinde daha tesirli olacağını aktaran Prof. Dr. Atmaca, “Çocuklara karne armağanı alırken parasal muhtevası olan ödüllerden ziyade daha içsel ödülleri öncelikli olarak düşünmek lazım. Bu belki çocuğun vaziyetine ve yaşına göre farklık gösterebilir lakin aldığı güzel bir karne karşılığında içsel ödül çocuğu mutlu eder. Bu içsel ödüller yüzme kursuna göndermek veyahut yazın fark aktivitelere kaydetmek gibi ödüller olabileceği gibi birlikte tatile çıkmakta olabilir” dedi.

“MADDİ HEDİYEDE YAŞ UNSURUNA DİKKAT EDİN”

Maddi hediyeler alınması vaziyetinde ise netlikle çocuğun yaşının dikkate alınması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Atmaca, “Bazen çocuğun yaşı ve alınan hediyeler arasında uçurum olabiliyor. İlkokul birinci sınıftaki bir çocuk için gelişmiş bir tablet, bilgisayar yada akıllı telefon gibi armağan çok uygun olmayacaktır. Parasal armağan alırken çocuğun yaşı ilerledikçe beklentilerinin artacağını göz önünde bulundurarak ona göre bir silsile takip etmek daha sıhhatli olabilir. Sözgelişi ilkokul birinci sınıftaki bir çocuk için scooter, ikinci sınıfı geçtiğinde paten, üçüncü sınıfı geçtiğinde bisiklet gibi hediyeler alınabilir” diye konuştu.

“BUGÜN MUTLU EDEN HEDİYE İLERİDE MUTSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR”

Alınacak yanlış bir hediyenin ileriki senelerde çocuğu mutsuz edebileceğini kaydeden Prof. Dr. Atmaca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Başlangıçtan itibaren bir karne armağanı olarak parasal değeri yüksek ve öğrencinin kendi beklentilerinin üzerinde hediyeyle başlamak ileriki dönemlerde çocuğun küçük hediyelerle mutlu olamamasına neden olabilecektir. Bu yüzden küçük hediyelerle başlayıp bunu ilerleyen senelerde ilerletmek daha sıhhatli olur. Burada tinsel yapı açısından içsel ödüller daha sıhhatli bulunuyor. Yaz tatili süresince gerçekleştirebileceği bir kurs aktivitesine göndermek, birlikte tatil fırsatı oluşturmak ya bir spor aktivitesine yönlendirmek daha randımanlı sonuçlar alınmasına neden olacaktır.” 

YUNUS ÖZHANLI
ELAZIĞ 

Bir önceki yazımız olan Sınav öncesi yapılması ve yapılmaması gerekenler başlıklı makalemizde gerekenler, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.