Konya’da 435 bin 930 öğrenci karne aldı

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nın sona ermesinin hemen peşinden merkez Selçuklu ilçesinde bulunan Hakim Ömer Onsun ilkokulunda karne dağıtım merasimi düzenlendi. Programa, Konya Valisi Yakup Canbolat, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve öğrenciler katıldı.

Vali Yakup Canbolat, Konya’da beşinci günü olduğunu söyleyerek, “Biz de Konya şehrinde eğitimin kalitesinin daha ileriye taşınması çocuklarımızın geleceğinin daha doğru şekillendirilmesi ile alakalı bir gayretin ve çabanın içerisinde olacağız. Onlar bizlerin geleceği, ülkenin geleceği. Onların daha iyi fiziki mekanlarda, daha nitelikli, daha kaliteli daha rekabetçi daha hayata alışmış, alıştırılmış, eğitim şartlarıyla yetiştirilmelerini biz arzu ediyoruz. Bu karnelerin çocuklara hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ise, bu eğitim öğretim yılını Konya genelinde 19 bin 917 derslik, 2 bin 358 eğitim kurumu, 2 bin 470 idareci, 32 bin 188 öğretmen ve 435 bin 930 öğrenci ve 7 bin 260 yabancı tebaalı öğrenci ile başarılı bir şekilde bitirmiş olduklarını ve Konya’da 435 bin 930 öğrencinin bugün karnelerini aldığını ifade etti.

2015-2016 eğitim öğretim yılının Konya açısından kazasız belasız geçtiğini belirten Gürsoy, karne günü vesilesiyle velilere de bir takım tavsiyelerde bulunarak, “Tüm öğrencilerimizin her dersten başarılı olmasını hepimiz arzu ederiz lakin bir takım öğrencilerimizin eksiklikleri netlikle olacaktır. Buradan velilerimize özellikle bu yaz tatilinde gördükleri eksiklikleri tamamlamaları ile alakalı çocuklarımıza yardımcı olmaları, daha çok kılavuzluk etmelerini, eksik oldukları konulardaki bilgi eksikliklerini özellikle Milli Eğitim Bakanlığımızın EBA sistemini kullanmak suretiyle çocuklarına kılavuzluk etmelerini tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı. Gürsoy ayrıca, LYS sınavına girecek öğrencilere başarılar diledi.

Konuşmaların hemen peşinden öğrencilere protokol azaları tarafından karnelere dağıtıldı. Program öğrenci ve öğretmenlerle birlikte protokol azalarının toplu resim çekimi ile sona erdi. 

MUSTAFA BEŞER
KONYA

Bir önceki yazımız olan Yaklaşık 200 bin öğrenci terör dolayısıyla eğitimini tamamlayamadı başlıklı makalemizde diyarbakır, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.