LYS bu haftasonu, seçenek kılavuzu 27 Haziran’da açıklanıyor

Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvurusunu tamamlayan öğrenciler büyük bir heyecanla sınav tarihini beklerken Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun ilk taslak halinin 27 Haziran’da açıklanacağı bilgisi üniversitelerle paylaşıldı. ÖSYM takviminde açıklanan tarihlere göre 18 Haziran’da Sosyal Bilimler sınavı ile başlayacak olan LYS’nin bu sene evvelki senelere göre daha yoğun geçeceğini söyleyen Burak Kılanç, “Bu sene seçenek dönemi geçtiğimiz senelere mukayese et biraz daha bilgi yoğun geçecek. Adayların doğru seçenek yapabilmesi için YÖK ve ÖSYM’nin son senelerde ehemmiyetli girişimleri oldu. Adaylar bu sene geçtiğimiz senelere mukayese et daha şuurlu seçenek yapabilecekler zira YÖK’ün YÖK Atlas uygulaması adayların seçenek edebilecekleri yükseköğretim programlarıyla alakalı tüm detayları gösterecek. Böyle olduğu için LYS sonrasında bu senenin seçenek döneminin çok daha randımanlı geçeceğini şimdiden söyleyebiliriz” diye konuştu.

1 MİLYON 73 BİN KİŞİ BAŞVURDU
ÖSYM tarafından bu sene LYS’lere 1 milyon 73 bin kişinin müracaat ettiği açıklandı. Tercih dönemi ile alakalı açıklamalarda da bulunan Kılanç, “Geçtiğimiz senelerdeki verilerin ışığında konuşacak olursak takriben 1 milyon 250 bin kişinin seçenek kullandığını göreceğiz. Bunların da açık öğretim bir tarafa bırakıldığında ve şayet yerleşme performansları da benzer şekilde olursa 800 bin kadarının örgün öğretime yerleştiğini göreceğiz. Açık öğretimle birlikte de 1 milyonun üzerinde adayın bu sene yükseköğretim sistemine yerleştiğini, üniversiteli olduğunu göreceğiz” dedi. 

LYS SONUÇLARI 18 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK
Bu senenin evvelki senelerden en büyük farkı sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağının şimdiden bildirilmiş olması” diye konuşan Kılanç izahlarına şöyle devam etti: “Bu sene LYS neticeleri 18 Temmuz’da açıklanacak. Adayların 24 seçenek hakları var. Bu seçenek formlarını doldurup Ankara’ya bildirmeyle alakalı resmi seçenek dönemi 26 Temmuz-2 Ağustos arasında gerçekleşecek. 2 Ağustos’tan sonra da yerleştirmelerin izah etmesini bekleyeceğiz. Yetleştirme neticeleri 12 Ağustos’tan önce açıklanacaktır. Zira 12’sinde üniversitelere net kayıtlar e-kayıt yoluyla başlayacak.”

“LYS’DE AYIRT EDİCİ SORULAR OLACAK”
YGS’de suallerin kolay olmasından dolayı adayların LYS’nin zor olmasını beklendiğini söyleyen Kılanç, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir’in ayırt edici sualler olacağını yönündeki açıklamalarını hatırlattı. “Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki sınavdaki sualler ayırt edici şekilde tasarlansa dahi herkesin önüne aynı şekilde gelecek. Kolaysa herkese kolay olacak, zorsa herkese zor olacak. Adayların çok fazla kaygı etmesine gerek yok zira hakkıyla hazırlanan kişiler netlikle sınavda iyi performans gösterecektir” ifadelerini kullanan Kılanç, adaylara ve ebeveynlere de son günler için şu tavsiyelerde bulundu: “Zaten şuana kadar çalışılması koşul olan konular çalışıldı. Önümüzdeki birkaç günde belki bir iki deneyim yapılabilir. Onun ötesinde bir şey yapabilmek artık olası değil. Burada ehemmiyetli olan kaygıyı iyi yönetmektir. Sınav öncesinde ve esnasında kaygıyı iyi yöneten gerçek performansını ortaya koyar. Bu noktada değişmeyen bir kural; kaygının bulaşıcı olmasıdır. Adayların imtihana girecek kişiler olarak kaygı duyması tabii lakin onların kaygılarını katlayan ailelerdir. Bu noktada onlara çok büyük görev düşüyor. Şayet aileler talebeden daha çok heyecanlılarsa adayın üzerinde çok negatif tesir oluşturuyor. Böyle olduğu için anne babaların olabildiğince sakin ve kucaklayıcı şekilde davranmaları gerekiyor. Elbette anne baba olarak sakin kalabilmek kolay değil lakin onlar da bir manada imtihandan geçecekler. Bir başka ifadeyle anne ve babaların çocukların üzerindeki kaygıyı alacak şekilde dengeli, kontrollü ve sevecen şekilde davranmaları gerekiyor.”
 

Bir önceki yazımız olan Karne armağanı alırken dikkat edin başlıklı makalemizde haber, haberler ve karne hediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.