LYS’ye girecek adaylara ehemmiyetli uyarı

Konuyla alakalı koordinatörlükten yapılan yazılı izahta imtihana girecek adayların trafik yoğunluğuna sebep olmaması için imtihana gireceği binaya giderken toplu taşıma araçlarını kullanmaları, sınav binası girişinde yığılmaya yol açılmaması için çanta, cüzdan ve benzeri eşyalarını imtihana gireceği binalara getirmemeleri gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, imtihandan en az bir saat önce binanın önünde bulunmaları sınav salonlarına vaktinde alınabilmeleri açısından son derece önemlidir. Adayların, sınav salonuna girebilmeleri için yanlarında bulundurmaları koşul olan belgeler İmtihana Giriş Belgesi ve 2. maddede belirtilen kimlik belgeleridir. Bu iki dokümanı yanında bulundurmayan adaylar ÖSYM Başkanlığının Sınav Uygulamalarına İlişkin Güvenlik Tedbirleri uyarınca netlikle sınav salonuna alınamayacağından, adayların bu vesikaları yanında bulundurmaları gerekmektedir. İmtihana Giriş Belgesi’ni aday https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kendi T.C. Kimlik Numarası ve şifresini kullanarak edinir. Doküman renkli olabileceği gibi siyah beyaz da olabilir” ifadeleri kullandı.

Adaylar için geçerli olan kimlik vesikaları ile alakalı da bilgiler verildi. Açıklamanın devamında, “T.C. Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, T.C. Nüfus Cüzdanında, T.C. Kimlik Numarası, resim bulunmalı ve resmin üzerinde soğuk damga basılı olmalıdır. T.C. Nüfus Cüzdanı elle veya daktilo ile sonradan doldurulmuş olmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı üzerinde adayın fotoğrafı, T.C. Kimlik Numarası bulunun çipli karttır. Bir kural dışı olmak üzere, yaşları hasebiyle T.C. Nüfus Cüzdanında/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartında resim olmayan Askeri Lise Sınavı (ALS) adayları bu uygulamanın dışında tutulacaktır. Pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Nüfus Kayıt Dairesi Müdürü imzası taşıyan fotoğraflı, on (10) haneli kimlik numarası bulunan çipli veya kırmızı renkli çizgilere sahip adayın isimi ve soyadı bulunan bütünüyle daktilo ile yazılmış kişiye özel Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı. Askeri Kimlik Belgesi, askeri öğrenciler için askeri kimlik dokümanı (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.) Pembe/Mavi Kart, Türk vatandaşlığından müsaade ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe (403 sayılı kanunun 29 uncu Maddesi kapsamında, 5203 sayılı kanunla yapılan değişiklik), Mavi (5901 sayılı kanunun 6304 sayılı kanunla değiştirilmiş 28. Maddesi.) Bu kimlik vesikaları imtihana giriş için geçerli olan ve tanımlanmış yegane doküman olarak kabul edilir. Bunların dışındaki belgeler (sürücü belgesi, mesleki kimlik kartları vb. belgeler) imtihana giriş için geçerli doküman olarak kabul edilmez” ifadelerine yer verildi. 

Bir önceki yazımız olan Yaklaşık 18 milyon öğrenci bugün karne aldı başlıklı makalemizde haber, haberler ve karne hakkında bilgiler verilmektedir.