Sınav öncesi yapılması ve yapılmaması gerekenler

Sınava hazırlanan öğrencinin sınavın yaklaşmasıyla birlikte kaygı belirtilerinde artış olacağını dile getiren Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Son haftaya kadar kaygısının olmadığını belirten öğrencilerde dahi kaygı düzeyinde artış görülmektedir. Ders çalışmak istememe, huzursuzluk, endişe, güvensizlik, sosyalleşme de azalma, aileden kaçınma, unutkanlık, dikkat sorunları, konsantre olamama ve çarpıntı, mide bulantısı gibi kaygının fiziksel belirtilerinde artış olmaktadır. Bu vaziyet bireyin kendisine olan güvenini düşürmekte ve yapamayacağım duygusunu daha da artmaktadır. Unutmamalısınız ki; son haftaki performansınız değildir her şeyi belirleyen. Bu güne kadar aylarca, günlerce çalıştınız. Daha evvelki öğrendikleriniz uzun süreli hafızanıza yerleşti ve sınav hatıranda önünüze sualler geldikçe hepsi teker teker bellekten çağrılacak” dedi.
Ülkemizde üniversiteye imtihanla girildiğini ve bu gerçeği neden sınav var gibi bir tartışma ile değiştirilemeyeceğini söyleyen Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Bu nedenle sınav olgusunu tartışmak yerine bu vaziyeti kabul edip, mesuliyet alarak sınav için çalışma düzeninin oluşturulması önemlidir. Şayet sınav haftasına kadar düzenli, yeterli, ihtiyaç duyulan çalışmayı sağlayabilmişseniz sınav haftasında gösterilecek ekstra çabanın manasız olduğunu da biliyorsunuzdur. Sınav haftasında daha fazla çalışmaya çalışılmamalı, tekrarlar yapılmalı, denemeler çözülmeli ve eğitim rehberlerinin söylediklerine uygun davranılmalıdır.

OLUMLU VE OLUMSUZ TELKİNLERDEN UZAK DURULMALI

Çocuğa “başaramayacaksın, yapamayacaksın, sen bu sınavı kazanamayacaksın, doğru düzgün çalışmadın” demek ne kadar doğru değilse; “başaracaksın, ben sana inanıyorum, sen yapamazsan kimse yapamaz, sen bu sınavı kazanacaksın” demek de o kadar yanlıştır. Zira negatif telkinler çalışma motivasyonunu ve öğrencinin kendisine inancını zedelerken; aşırı pozitif telkinler ise; kendisinden beklentinin ihtiyaç duyulan olandan fazla olmasına ve beklentiyi karşılayamadığında kazanamayacağına ile alakalı kaygısının artmasına neden olur. Bu sözler pozitif telkin kılığına girmiş negatif telkinlerdir. Bilhassa de imtihana birkaç gün kala sarfedildiğinde kaygı ile baş edilmesini oldukça güçleştirecektir. Ailelerin bu sözler yerine yalnızca talebeyi dinlemeleri ve onun kendisini ifade etmesine müsaade vermeleri yeterli olacaktır” diye konuştu.
Sınavın son haftasında imtihana ait kaygının en yüksek olduğu zamanlar olduğu düşünüldüğünde meslek hedeflerinin konuşulması, sınavda kaç puan alınacağının hesaplanmasının imtihana günler kala manasız olacağını dile getiren Uzman Psikolog Naciye Tokaç, “Bu nedenle sınav haftasında bu gibi düşünceleri ertelemek, sınav sonrasına bırakmak en doğrusu olacaktır. Sizin düşünmeniz gereken, şuan için önünüzdeki sınavda çözeceğiniz sorulardır.

Sınav günü yaklaştıkça sınav; öğrenci için her vakitkinden daha anlamlı hale gelir ve netlikle kazanması gerektiğini düşünür. Ekseriyetle bu gibi sınavlar kişi için yaşamdaki bir dönüm noktası olarak düşünülür ve sanki başka seçeneği yok olarak düşünürler. Bu yüzden sınavlar netlikle kazanılmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki; bu imtihanları kazanmış ve istediği bölümleri okumuş bir hayli kişi hayatın aslında düşündükleri gibi olmadığını sonradan fark etmişlerdir. Ya işlerini hiç yapamamakta yada mutsuzlukla yapmaktadır. Unutulmaması koşul olan hayattan kendisi için iyi şeyler sunmasını dilemek ve iyi şeylere sahip olmak için yalnızca çabalamaktır. Bu sınav yalnızca bunlardan birisidir.”

”SINAV YERİNİN GÖRÜLMESİ BELİRSİZLİĞİ AZALTIR”

Sınava günler kala; sınav anındaki kaygıyı azaltabilecek yapılması gerekenlerden birisinin de imtihana girilecek okulun görülüp gezilmesi olduğunu söyleyen Tokaç, ” İnsanı en rahatsız eden duygulardan biri belirsizliktir. Sizin içinde sınavda karşınıza ne çıkacağını bilmemek belirsizlik yaratıyor. Bu yüzden imtihana girilecek okulun görülmesi, gezilmesi biraz da olsa belirsizliği ortadan kaldıracaktır.
Evet önünüzde ehemmiyetli bir sınav var ve bundan sonraki yaşamınızı hangi işi yapıyor olarak geçireceğinizle alakalı bir sınav bu. Ancak siz zati aylardır bu sınav için çalışıyorsunuz ve öğrendiklerinizi sınavda ortaya koyabilirsiniz. Bugüne kadar bir hayli sınav deneyiminiz oldu ve siz artık tecrübelisiniz. Yalnızca kendinize inanın, rahatlayın ve gülümsemeyi ihmal etmeyin.” şeklinde konuştu. 

Bir önceki yazımız olan LYS’ye girecek adaylara ehemmiyetli uyarı başlıklı makalemizde haber, haberler ve imtihana girecekler hakkında bilgiler verilmektedir.